Avrasya Kalkınma Bankası’ndan Türkiye’ye yeşil ışık

AA

Avrasya Kalkınma Bankası (EABR) Yönetim Kurulu Başkanı Nikolay Podguzov, Orta Asya ülkelerinde önemli yatırımları bulunan Türkiye ile etkileşime açık olduklarını söyledi.

Kazakistan’ın Almatı şehrinde düzenlenen EABR yıllık toplantısı ve iş forumu kapsamında konuşan Podguzov, bankanın üye ülkeleri Kazakistan, Rusya, Belarus, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan’da aktif yatırımlarını sürdürdüğünü belirtti.

Verilen bilgilere göre, şu anda Özbekistan’ın da üyeliği için yasal süreçler tamamlanmak üzere.

Türkiye’yi de aralarında görmek istiyorlar

Podguzov, EABR’nin Orta Asya ülkelerinde önemli yatırımları bulunan Türkiye’yi de aralarında görmek istediğini bir kez daha teyit ederek, şunları söyledi:

Kazakistan’ın, Türkiye ile çok yakın bağları var. Burada Avrasya Kalkınma Bankası olarak Türk yatırımcılarıyla ortak projeleri hayata geçiriyoruz. Hastane inşaatı, büyük çevre yolu, yakında açılan Almatı Havalimanı yeni terminali gibi projeleri örnek olarak söyleyebilirim. Dolayısıyla Türkiye ile etkileşime açığız.

Enerji, su ve gıda güvenliği projesi

Kazakistan, Rusya, Kırgızistan, Belarus, Ermenistan ve Tacikistan hükümetleri arasında imzalanan anlaşma ile 12 Ocak 2006’da kurulan Avrasya Kalkınma Bankası, Orta Asya’da bağlantı altyapısı, ulaşım ve lojistiğin geliştirmesi, enerji ile su imkanlarının artırılması ve gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik projeleri destekliyor.

15 milyar dolar

Avrasya Kalkınma Bankası, kurulduğu tarihten bu yana üye ülkelerin ekonomilerine 15 milyar dolar yatırım yaptı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir