Elon Musk X’i yetişkinler için özel bir hale getiriyor

Değişiklik, Elon Musk‘a ait şirketin NSFW gruplarını etkinleştirmek için çalıştığına dair raporların ortasında X’teki bir mühendis tarafından doğrulandı.

X ile ilgili bir gönderide mühendis Dong Wook Chung, NSFW içeriğinin “yakında” uygulamanın Topluluklar özelliğinde otomatik olarak filtreleneceğini belirtti. Chung, “Yöneticiler artık içeriğin otomatik olarak filtrelenmesini önlemek için Ayarlar’da ‘Yetişkinlere uygun içerik’i ayarlayabilir” dedi.

Bloomberg’in bildirdiği gibi araştırmacılar daha önce X’in “yetişkinlere duyarlı” içerik ayarlarını etkinleştirmeyi planladığına dair ipuçlarını fark etmişlerdi. X, kullanıcıların çıplaklık ve diğer “sansürsüz” içerikleri paylaşmasına izin veriyor ancak bunların uygulamanın profil fotoğrafları ve Topluluklar için kapak resimleri gibi belirli bölümlerinde görünmesine izin vermiyor.

Elon Musk X’i yetişkinler için özel bir hale getiriyor

X’in Topluluklar özelliği, Musk‘un şirketi devralmasından öncesine dayanıyor. Twitter, platformda “konuşmalar için daha samimi bir alan” sağlayacağını söyleyerek 2021’de bu fikri denemeye başlamıştı. Twitter, Topluluklar için NSFW özelliklerinin etkinleştirilmesini hiçbir zaman kamuya açık bir şekilde tartışmasa da, uygulama, sosyal medyadaki benzerlerinin çoğunun aksine, yetişkinlere yönelik içeriğe izin verdi. Şirketin 2022’de yaratıcı abonelik ürünüyle bir OnlyFans rakibi yaratmayı düşündüğü bildirildi. Platformer haber bültenine göre plan, şirketin yasa dışı çocuk istismarı içeriğiyle ilgili sorunlarını “kötüleştireceği” endişeleri nedeniyle sonunda iptal edildi.

X’in mevcut liderliğinin bu endişeleri giderip gidermediği belli değil. Ayrı bir gönderide X mühendisi Chung, yeni filtreleme ayarlarının yetişkinlere yönelik içeriği “otomatik olarak filtreleyerek Toplulukları herkes için daha güvenli hale getirmekle ilgili olduğunu” belirtti. “Yalnızca yaşlarını belirten kullanıcılar NSFW içeriğine sahip Topluluklarda arama yapabilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir