Murat Vermez ve Nazlıcan Yolcu’yu hayattan kopardı: Osman Berkant Keskin’in savunması pes dedirtti… ‘Şımarıklık yapıyordum”


İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde 12 Ağustos 2023’te yaşanan kazada Osman Berkant Keskin motosikletiyle seyir halindeyken kendisi gibi motosikletli Murat Vermez’e çarptı.

Çarpmanın etkisiyle yola savrulan Vermez ve arkasındaki Nazlıcan Yolcu hayatını kaybetti. Kaza sonrası tutuklanan Osman Berkant Keskin’in mahkemede yaptığı “Ben çok şımarığım, şımarıklık yapmak istedim. Genelde şımarık bir yapım var, şaka yapıyordum” savunması, duyanları şaşkına çevirdi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Osman Berkant Keskin, “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Mahkeme, kararın gerekçesini de açıkladı.

YASAK OLMASINA RAĞMEN KURALI ÇİĞNEDİ

Sabah’ın haberine göre, kazanın meydana geldiği yolun diğer araçların da geçiş yaptığı trafiğe açık alan olduğu, virajlı bir yol olduğu, sanık Keskin’in araçların sağından veya banketten yararlanmak suretiyle geçmek yasak olmasına rağmen bu kuralı çiğnediğine dikkat çekildi.

Berkan Keskin’in bu hareketi ile 2 kişinin ölmesini amaçlamadığı ancak kazanın meydana gelebileceğini öngörebildiği, bu nedenle sanığın eyleminin bilinçli taksir hali ile gerçekleştirdiği anlaşıldığı, cezanın bu nedenle 3’te 1 oranında arttırıldığı ifade edildi.

MOTOSİKLETE TEMAS EDEREK KAZAYA NEDEN OLDU

Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’nin raporunda, sanık Keskin’in önünde aynı yön ve şeritte ilerleyen motosiklete tehlike arz eder şekilde sağ-sol manevralar yaparak yaklaştığı, devamında da sağdan ve yakın mesafeden geçmeye çalıştığı, kural dışı-tehlikeli bu hareketleri sırasında da geçmek istediği motosiklete temas ettiğine dikkat çekildi.

Temas sonucu Murat Vermez’in kullandığı motosikletin seyir dengesinin bozulmasına yol açarak kazanın meydana gelmesine sebebiyet verdiği belirtildi. Bu nedenle Keskin’in olayda dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davranışı ile asli kusurlu, Vermez’in ise kusursuz olduğu ifade edildi.

AKROBATİK HAREKETLER

Raporda ayrıca sanık Keskin’in sürüş kurallarına uymadan kullandığı motosikletiyle manevralar yaptığı, akrobatik hareketler yapmaya çalıştığı ve yine trafik kurallarına uymadan ölenlerin üzerinde bulundukları motosiklete çok yakın geçmek suretiyle onlara çarptığı belirtildi.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir