Ünlü Bilim İnsanından Kötü Haber: Artık Konuşamıyor!

Ünlü bilim insanından üzen haber! Stohl, Chomsky’nin hala hayatta olduğunu ve haberleri takip ettiğini, ancak sağlık durumunun yazmaya, mektuplaşmaya veya röportaj yapmaya izin vermediğini belirtti. Chomsky şu anda hareket edemiyor veya yürüyemiyor ve konuşma yeteneği de kısıtlı.

Chomsky’nin akrabası tarafından yapılan son ziyarette herhangi bir iletişim kurulamadığı da ifade edildi. Stohl, Chomsky’nin acı çekmediğini ve çevresinde olup biteni takip ettiğini de ekledi.

Stohl, Nisan ayında yaptığı güncellemede Chomsky’nin önemli bir ilerleme kaydetmediğini ve halkın karşısına geri dönme ihtimalinin düşük olduğunu söylemişti.

NOAM CHOMSKY KİMDİR?

Avram Noam Chomsky 7 Aralık 1928 yılında Philadelphia’da Aşkenazi Yahudi göçmenlerin çocuğu olarak dünyaya geldi. Pennsylvania Üniversitesi’nde okudu ve 1955’te Harvard Society of Fellows’taki yüksek lisans çalışması sırasında, doktorasını kazandığı dönüşümsel gramer teorisini geliştirdi.

Kendi ismiyle adlandırdığı Chomsky Hiyerarşisi’ni geliştirmiştir. Dilbilimine olan katkısı Davranışçılık kuramının eleştirisinde çok etkili olmuştur. Ayrıca bilişsel biliminin popülaritesini artırmıştır. Dilbilimsel çalışmalarının yanı sıra Kuzey Amerika’nın en önemli sol politikacı entelektüellerinden biri sayılır.

Vietnam Savaşı’ndan itibaren ABD’nin dış ve ekonomik politikalarında Dünya’ca tanınan katı bir eleştirmendir. 1992 yılında gerçekleşen Sanat ve İnsan Hakları Takdirnamesi’nde, 1980 ve 1992 yılları arasında Dünya’nın en çok alıntı yapılan yaşayan insanı seçilmiştir. Noam Chomsky Anarko-sendikalizm ile liberter sosyalizm ile aynı hizada görmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir